Przystawka z kultury

Go Culture

Program 2011/2012

Program 2011/2012

Spotkanie 7: O dobrym projektowaniu
Prowadzący: Gosia i Tomek Rygalik
24.05.2012

Podczas „Przystawki z kultury” spotkaliśmy się z mistrzami polskiego designu – Gosią i Tomkiem Rygalikami. Na co dzień projektują przede wszystkim meble, produkty i eksperymentalne obiekty użytkowe.  Celem projektów realizowanych przez Studio Rygalik jest osiągnięcie zaskakujących ponadczasowych rozwiązań funkcjonalnych – poprzez użycie minimalnych środków, wykorzystanie właściwości materiałów i struktur oraz eksperymentowanie z nowymi procesami.
W trakcie spotkania wspólnie zastanawialiśmy się czym jest „dobry” design? Rozmawialiśmy o gustach Polaków i tradycji polskiego projektowania form przemysłowych. Czy taka istnieje? Wspólnie z gośćmi zastanawialiśmy się nad tym jak na polską estetykę wpłynęła historia, w tym okres PRL. Co to jest food design i gdzie na co dzień znajduje zastosowanie?

Spotkanie 6: Taniec i emocje
Przewodnik spotkania: Marta Fiedler
26.04.2012

Gest, ruch, taniec … Jak zrodził się balet i jakie są jego współczesne wariacje? Jaki jest język baletu, czym jest : relevé, plié, croisé?

Na spotkaniu dotyczącym baletu nie tylko zajmiemy się jego językiem i formą, ale także sferą emocjonalną. Jak przełożyć emocje na ruch? Czy w tańcu można ukryć komunikat? Wraz z solistką baletu Teatru Wielkiego – Martą Fiedler przeanalizujemy fragmenty słynnych spektakli, między innymi „La Petit Mort” według choreografii Jiřiego Kyliana, „Pieśń o nocy” Karola Szymanowskiego wg choreografii Jacek Przybyłowicza, czy Annę Kareninę Alexeia Ratmansky’ego.

Spotkanie 5: Spotkanie ze sztuką w przestrzeni publicznej

Przewodnicy spotkania: Beata i Paweł Konarscy
22.03.2012, godz. 19.00

Duet Konarska/Konarski opowie o swojej aktywności – działaniach na pograniczu designu oraz sztuki w przestrzeni publicznej. Biorąc na warsztat między innymi warszawskie Pegazy z Placu Krasińskich,  Palmę z Alei Jerozolimskich, gigantyczne instalacje Jeff’a Koons’a z Londynu czy zaangażowane społecznie projekcji Krzysztofa Wodiczki zastanowimy się nad przenikaniem sztuki do tkanki miejskiej od Warszawy przez Londyn po Tokio i Nowy Jork. Poszukamy odpowiedzi na pytania: czy miasto projektuje się samo i jak możemy wpływać na jego kształt? Zastanowimy się jak w Polsce artyści wykorzystują tkankę miasta?  Jak to robią za granicą? Czy design może być społecznie zaangażowany i czy posiada społeczne cele?  Opowiemy o tym jak projektują dzieci…

Spotkanie 4: opera na talerzu!
Przewodnik spotkania: Łukasz Borowicz
23.02.2012,  godz. 19.00

Wspólnie poszukamy odpowiedzi na nurtujące pytania: po co orkiestrze dyrygent? Jak wykorzystać energię tkwiącą w muzyce? Czy ludzki głos to instrument i jak staje się głosem operowym? Czy w orkiestrze panuje demokracja? Podczas spotkania dowiemy się, jak rozróżniać sopran od mezzosopranu, baryton od basa. Przebadamy  arię Torreadora oraz słynne „O sole mio”. Nie zabraknie anegdot, żartów ale i dużej porcji wiedzy. Zaczniemy od nagrań najlepszych: Marii Callas, Montserrat Caballé, Cecili Bartoli i Małgorzaty Walewskiej.
W ich wykonaniu operowe hity, m.in. nasycona koloraturami aria Królowej Nocy z „Czarodziejskiego fletu” czy habanera z „Carmen”, bez której trudno sobie wyobrazić nie tylko świat opery ale i… współczesnej reklamy.
Przystawka z kultury to kombinacja wrażeń kulturalnych i kulinarnych. W czasie spotkania gościom podawane będą wyśmienite, barokowe przystawki. Kolację uzupełniać będzie wino. Przystawki nawiązujące do tematu przygotowane zostaną przez kucharzy restauracji Punta Prima – oazy idei slow food na warszawskim Służewcu.

Spotkanie 3 Czym smakuje Kino?
Przewodnik spotkania: Tomasz Raczek
02.02.2011, godz. 19.00
Czy zdarzyło Wam się, że obrazy jedzenia w filmach tak pobudziły Waszą wyobraźnię, że niemal poczuliście ich smak i zapach? Znacie filmy w których potrawy odgrywają rolę głównych bohaterów?Jeśli macie apetyt na dobre kino i wyśmienite przystawki zapraszamy Was na trzecie spotkanie Przystawki z kultury  –  tym razem zajmiemy się jedzeniem w filmach.Na filmowym talerzu znajdą się klasyczne i nowoczesne składniki. Wśród nich szczypta dekadencji z „Wielkiego żarcia” – Marca Ferreri, odrobina „Uczty Babette”, kostka „Czekolady” i „Kolacja” – Ettorre Scola.Aby filmowe danie smakowało wyśmienicie nie możemy zapomnieć o dodaniu „Dyskretnego uroku burżuazji” Luisa Buñuela czy kilku scen gangsterskiego gotowania „Ojca Chrzestnego”.

Spotkanie 2, Odbicie kobiety w literaturze. Od Emmy Bovary do literatury współczesnej
12.01.2012, godz. 19.00
Przewodnik spotkania: Agnieszka Drotkiewicz.
Co dzisiejsze bohaterki literackie mają w sobie z Emmy Bovary? Czy wszystkie jesteśmy naznaczone przez powieść Gustava Flauberta?  Nierealny romans, czy bohaterka z krwi i kości. Dla wszystkich, którzy kochają czytanie, wgryzanie się w postać
literacką, śledzenie poczynań pisarza, a także poszukiwania genialnych literackich śladów w literaturze współczesnej to spotkanie będzie prawdziwągratką. Nie przegapcie.

Spotkanie 1, Wariacja na temat fotografii mody.
01.12.2011, godz. 19.00
Przewodnik spotkania: Kinga Miller.
Kiedy fotografia mody stała się sztuką? Jak to się stało, że zdjęcia z magazynów trafiły do galerii? Dlaczego prestiż gazety często związany jest z fotografem? Który fotograf portretował swoje modelki ze słoniami? Jak smakuje fotografia mody?
W pierwszej Przystawce z kultury zapraszamy do przestrzeni fotografii mody, gdzie przedstawimy ikony fotografii i związane z ich zdjęciami nietypowe historie. Wśród nich między innymi poznacie zmysłowe prace Reginy Relang, prowokacje Helmuta Newtona, surrealistyczne i odważne zdjęcia Davida la Chapella i baśniowe, inspirowane filmem czy malarstwem prace Eugenio Recuenco.