Przystawka z kultury

Go Culture

Program 2012/2013

Program 2012/2013

Spotkanie 1: Modomowa, czyli przekaz zawarty w stroju

Przewodnik spotkania: Joanna Klimas
04.10.2012 godz. 19:00
cena: 110 PLN

Haute couture czy prêt-à-porter? Czy pokazy mody są artystycznym performancem? Jakie są wyznaczniki i współczesne trendy mody? Czy minimalizm, surrealizm, futuryzm, można odnaleźć na wybiegu? Co inspiruje projektantów?  Kiedy sukienka staje się dziełem sztuki?

Spotkanie 2: Kobieca głowa 1912-2012. Jak czasy, historia i obyczaje wpływały na kobiece uczesania.

Przewodnicy spotkania: Milek Design
25.10.2012 godz. 19:00
cena: 110 PLN

Na drugim w tym sezonie spotkaniu porozmawiamy na temat historii kobiecych fryzur w ostatnim stuleciu.Twórcy marki Milek Design poprowadzą nas przez dekady, pokazując jak zmieniająca się obyczajowość i wydarzenia historyczne kształtowały uczesania i inspirowały do fryzjerskich rewolucji.

Spotkanie 3: Sztuka skandalu i skandale w sztuce.

Przewodnik spotkania: Monika Małkowska
29.11.2012
cena: 110 PLN

Znawczyni sztuki, charyzmatyczna i wyrazista krytyczka opowie o wielkich skandalach artystycznych. Tych najbardziej udanych, które dały twórcom wieczną sławę i pchnęły sztuką naprzód, ale także o tych, które stały się symbolami kiczu i klapy. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby stać się skandalistą? I czym jest przekraczanie granic w sztuce? Co mają ze sobą wspólnego: Rembrandt, lord Byron i Lady Gaga? Razem ze znawczynią wielu gatunków sztuki poznamy różne oblicza skandalu, a także związki prowokacyjnych dzieł z prywatnym życiem ich twórców.


Spotkanie 4: Piękna zbrodnia. O tajemnicach kryminału.

Przewodnik spotkania: Zygmunt Miłoszewski
7.02.2013

Cena: 110 PLN

Spotkaniu towarzyszyła będzie atmosfera tajemnicy i zagadkowości, a uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w literacko-towarzyskiej grze. Przewodnikiem po kryminalnej fabule będzie znakomity pisarz Zygmunt Miłoszewski. Goście wieczoru poznają w praktyce, jak w wyobraźni autora rodzi się zagadka, jak snują się tajemnicze wątki. Staną się współtwórcami trzymającej w napięciu opowieści; do nich też będzie należało rozwikłanie tajemnicy.
Wieczór będzie okazją do rozmowy o tym, jak zmieniają się powieści kryminalne, ich bohaterowie, zbrodnie i ich okoliczności. Co ważnego o nas mówią współczesne kryminały? I czy fabuły różnią się jeszcze od prawdziwego życia?

Spotkanie 5: Inżynieria w biżuterii. Rewolucja “hand-made”.

Przewodnik spotkania: Anna Orska
14.03.2013
Cena: 110 PLN

Ozdoba, klejnot, biżuteria – jakie przedmioty zasługują dziś na takie określenia? Jak to się stało, że tworzywa i przedmioty, takie jak: sznur, filc, folia, papier awansowały z kategorii bezużytecznych i prozaicznych do miana szlachetnych, modnych i pożądanych? Co sprawiło, że wczorajsze śmieci są dzisiejszymi klejnotami? Jak powiązać sznurek z trendami i stworzyć awangardową ozdobę? Jakie notowania mają współcześnie ręcznie plecione kolczyki z nici oraz masowo produkowane złote naszyjniki? Anna Orska, stawiająca na niezwykłe i odważne projekty, opowie o upcycklingu, nowatorskich metodach tworzenia biżuterii i najbardziej niezwykłych ozdobach XXI wieku.

Spotkanie 6: Seriale mojego życia

Przewodnik spotkania: Xawery Żuławski
18.04.2013
Cena 110 pln

„Dynastia”, „Miasteczko Twin Peaks”, „Seks w wielkim mieście”, „Rodzina Soprano”,
„Gra o tron”, a może „Homeland”? Jaki serial zasługuje na miano hitu wszech czasów? Opowiemy o tych najbardziej kasowych, ale też najbardziej kontrowersyjnych.  Przypomnimy tytuły, które zmieniły historię telewizji. Zastanowimy się, czy dobry  serial jest lepszy
niż wciągający film. Pospekulujemy, jaka przyszłość czeka opowieści w odcinkach.
Czy tak jak najnowszy przebój „House of Cards” powinny być publikowane tylko w Internecie?

Spotkanie 7: Aktorki

Przewodnik spotkania: Łukasz Maciejewski, filmoznawca, autor książki „Aktorki”
13.06.2013
Cena 110 pln

Największe kobiece gwiazdy polskiego kina i sceny będą bohaterkami ostatniego w tym sezonie spotkania. Porozmawiamy o ich rolach, zawodowych wzlotach i upadkach, przełomowych momentach w karierze. Ale nie zabraknie także pikantnych szczegółów z ich życia prywatnego. Łukasz Maciejewski, który w książce „Aktorki” sportretował m.in. Ninę Andrycz, Danutę Szafarską, Danutę Stenkę, Małgorzatę Braunek zapowiada udział w spotkaniu jednej z największych polskich gwiazd, bohaterkę książki. Niespodzianka rozwiąże się już wkrótce.

Trwają zapisy na spotkanie, zainteresowanych prosimy o kontakt na: przystawkazkultury@goculture.pl